טרנד העבודה מהבית: תחזית לשנת 2023

איך יראה שוק העבודה ב-2023? זוהי שאלה העולה בראשם של רבים כאשר אנו חושבים על המעבר חסר התקדים לעבודה מרחוק הנובעת ממגפת הקורונה. למרות שעדיין ישנן שאלות ללא מענה לגבי איך ייראו חיינו בשנת 2023, דבר אחד בטוח: טרנד העבודה מהבית יצר דרך חדשה לגמרי להתנהל בחיי היום יום, ונראה שהוא כאן כדי להישאר.

לדברי מומחים, עבודה מרחוק תמשיך להישאר פופולרית גם לאחר שהמגיפה תסתיים.
מגמת העבודה מהבית כבר שינתה את אופן פעולתן של חברות והגדילה את התפוקה.
סקר גדול של מיקרוסופט מ-2022 חקר יותר מ-20,000 עובדים ב-11 מדינות ומצא  ש-87% מהעובדים מרגישים שהם עובדים מהבית באותה יעילות או ביעילות גבוהה יותר מאשר במשרד.

לפי מחקר של McKinsey & Company, כ-75% מהעובדים שנשאלו אמרו שהפרודוקטיביות שלהם גדלה מאז המעבר לעבודה מהבית. משמעות הדבר היא שחברות עשויות להמשיך לאפשר לעובדים לעבוד מרחוק.

בארץ, שיעור העובדים המשלבים עבודה מרחוק בכל הענפים החל לרדת ברבעון השני של 2021, מ-28% בתקופת הסגרים ל-12% בממוצע באפריל 2021, כך לפי דו"ח של בנק ישראל. היקף העבודה מרחוק גבוה בענפי ההיי-טק, בשירותים המקצועיים, המדעיים והטכניים, בשירותים הפיננסיים ובביטוח. מעבר להשפעתם של משלוח היד והענף, אקדמאים, נשים, הורים לילדים עד גיל 10, יהודים (לעומת ערבים) ותושבי מרכז הארץ מתאפיינים בהיקף נרחב יותר של עבודה מרחוק.

 

השפעת עבודה מרחוק על מגמות בשוק העבודה- המודל ההיברידי

ככל שיותר חברות מאמצות מודל היברידי או מרוחק לחלוטין, כך הנורמות המסורתיות במקום העבודה משתנות באופן משמעותי. מעסיקים מחפשים כעת באופן פעיל מועמדים שיכולים להוכיח שהם מיומנים בעבודה עצמאית ולקחת בעלות על משימות ופרויקטים שלהם. יתר על כן, עבודה מרחוק גם פותחת הזדמנויות למעסיקים להעסיק מועמדים מוכשרים מכל מקום בארץ. במילים אחרות, מעסיקים יכולים לגשת למאגר הרבה יותר גדול של מועמדים מאי פעם בעת גיוס למשרות פתוחות.

 

היתרונות של עבודה מהבית

לעבודה מהבית יש יתרונות; העובדים נהנים מגמישות ואוטונומיה מוגברת בכל הנוגע לניהול עומסי העבודה ולוחות הזמנים שלהם ובו זמנית מסוגלים להישאר פרודוקטיביים. לא רק זה, אלא שעובדים עשויים למצוא את עצמם גם חוסכים זמן וכסף בכך שהם לא צריכים עוד לנסוע לעבודה בכל יום. יתר על כן, עובדים מדווחים לעתים קרובות שהם מרגישים מחוברים יותר לצוותים שלהם מכיוון שהם בדרך כלל מתקשרים באמצעות שיחות ועידה בווידאו או שיחות טלפון במקום פגישות אישיות – מה שיכול להיות מועיל במיוחד עבור אלה שאינם גרים בקרבת מקום.

 

האם העבודה מרחוק תמשיך?

ברור שאנשים רבים ראו הצלחה רבה בעבודה מהבית במהלך המגיפה, כך שסביר להניח שמגמה זו תימשך גם אחרי שנת 2023 – לפחות עבור חלק מהעסקים. חברות שכן מחליטות לחזור למשרדים פיזיים עשויות לבחור בגישה היברידית שבה העובדים מחליפים בין ימי בילוי בבית לבין ימי בילוי במשרד כך שכולם ירגישו בנוח להמשיך ולבצע את עבודתם מבלי לדאוג להיחשף לפוטנציאל של סיכונים או סכנות בריאותיות הקשורות לנסיעה לעבודה או להתכנסות בקבוצות גדולות בתוך הבית.

 

כל הסימנים מצביעים על כך שעבודה מרחוק תהפוך לחלק אינטגרלי עוד יותר מהחיים האישיים והמקצועיים שלנו בשנת 2023. זה כבר השפיע רבות על אופן פעולת העסקים, מה שאומר שמחפשי עבודה צריכים לצפות מהמעסיקים לאפשרות זו בעת גיוס חברי צוות חדשים השנה. בסופו של דבר, נראה שעבודה מהבית כאן כדי להישאר.

  • שתף את הפוסט